کار با طناب در ارتفاع

ویژگی های ایمنی کار با طناب

 

ویژگی‌های ایمنی کار صنعتی با طناب شامل موارد ذیل هستندتکنسین کار صنعتی با طناب همواره اقلاً به دو نقطه مستحکم و مستقل از یکدیگر اتصال دارد.
وقتی که کار در ارتفاع، با طناب پشتیبانی می‌شود، هر یک از طناب‌ها، متصل به تجهیزات و مکانیزم‌های فرود ایمن در گونه بروز خرابی میباشد.
تمامی ابزار آلات جانبی کار در ارتفاع (مانند دریل، چکش و …) بوسیله بند یا تسمه به تونوکه متصل می‌شوند تا از خطر سقوط آن‌ها بر روی کسانی که در پایین عبور می‌کنند جلوگیری شود.
هر پروژه کار صنعتی با طناب حداقل نیاز به دو تکنسین آموزش دیده دارد که هر کدام توانایی و مهارت‌های نجات در مواقع ضروری را داشته باشند.

ویژگی های ایمنی کار با طناب

تمامی تکنسین‌ها ی کار صنعتی با طناب بوسیله یک شخص متخصص حرفه ایی به‌طور مستقل ارزیابی می‌شوند.
پایان تجهیزات بر اساس دستورالعمل‌های مشخص به‌طور منظم بازرسی و نگهداری می‌شود.
پیاده‌سازی عملیات و بکارگیری صحیح سیستم‌های کاری از راه دستورالعمل‌های دقیق و استانداردسازی شده مورد استفاده قرار می‌گیرند.
دسترسی با طناب صنعتی ، کار در ارتفاع ، کار با طناب
ایــمنـی در ارتـفـاعــات صـنـعـتـی ، باید در حدی باشدکه به هیچ وجه کـلـیـات کار و پروژه را تحت تاثیر قرار ندهد ، وقت بر نباشد و توجیه اقتصادی داشته باشد. علم دسترسی با طناب در صنعت ، تمامی این مراتب را با قوانین و اســتانـدارهای به روز دنـیـا در صـنـعت امـروز، فراهم کـرده اسـت . شاید درنگاه ابتدا زیاد شبیه به شاخه ورزشی این سیستم (سنگنوردی) باشد،ولی حقیقت این میباشد که دسترسی با طناب و کار در ارتفاع در صنعت به طور کامل مجزا از سیستمهای ورزشی می باشد و به هیچ وجه اهدافی مانند هیجان و یا تفریح را مد پیشنهاد قرار نمیدهد، در واقع سیستم دسترسی باطناب در صنعت و یا همان کار در ارتفاع ، ترکیب علم و تجهیزاتی به طور کامل کارآمد و استاندارد با طراحی و مقاومت متفاوت برای دسترسی ایمن در نقاط مرتفع صنعت می باشد .

ویژگی های ایمنی کار با طناب

کار در ارتفاع
هر کار یا فعالیتی که موقعیت انجام آن، در ارتفاع بیشتر از ۱/۲ متر نسبت به سطح مبنا انجام بگیرد.
عامل کار در ارتفاع
فردی میباشد که آموزش‌های مناسب با نوع کار در ارتفاع را حسب شرایط گذرانده و نسبت به اخذ گواهینامه مربوط از مراجع ذیصلاح آموزشی اقدام نموده و قادر به انجام کار به صورت ایمن می‌باشد. ( یکتا راپل )
حفاظت از سقوط
مجموعه تدابیر و اقداماتی میباشد که بمنظور پیشگیری از سقوط یا کاهش عوارض و صدمات ناشی از آن انجام می‌شود.
روش‌های ایمن انجام کار در ارتفاع
الف ـ سامانه محدودکننده
سامانه‌ای میباشد که از قرارگیری فرد در وضعیت سقوط جلوگیری می‌کند و به دو شکل عمومی نظیر، نرده حفاظتی و فردی شامل نقطه اتصال، لنیارد و کمربند حمایل بند کامل بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ب ـ سامانه متوقف کننده
سامانه‌ای است که با استفاده از تجهیزات متناسب، در گونه انجام سقوط، با جذب انرژی ناشی از سقوط باعث کاهش شدت صدمات و جراحات وارده به عامل کار در ارتفاع کار می‌گردد. که به دو شکل فردی شامل،کمربند حمایل بند کامل بدن، طناب ایمنی و نظایر آنان و عمومی همچون تور ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ج ـ دسترسی با طناب
این روش شامل دو سامانه ایمن مجزا می‌باشد: یکی به عنوان طناب دسترسی و دیگری تحت عنوان طناب پشتیبان عمل می‌نماید که شامل، کمربند حمایل‌بند کامل بدن همراه با وسایل دیگری برای صعود و فرود به جایگاه کار، و یا از آن و هم موقعیت استقرار متناسب استفاده می‌شود.
خدمات کار در ارتفاع با طناب جزو شغل های کم خطر و زیاد ایمن می باشد.ولی کمتر کسی میتواند کار در ارتفاع بدون داربست را به عنوان شغل خود انتخاب بکند.کار با طناب قیمت و زمان کمتری را نسبت به سایر روشها مصرف می کند.طناب کار در این نوع روش میتواند کامل مسلط به سطح ساختمان باشد.ارتفاع کار در تهران و کرج میبایست بیمه داشته باشد زیرا خطرات اینکار اگر ایمنی را رعایت نکنید در کمین میباشد .پایان خدمات کار در ارتفاع بدون داربست انجام می گیرد که زیاد ایمن و بدون حوادث احتمالی می باشد.هزینه کار در ارتفاع زیاد ارزانتر از خدمات روی داربست می باشد.( قیمت پیچ و رولپلاک نما )

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.