نماشویی ساختمان

ساختمان­ها یکی از عناصری هستند که در زیبایی شهر تاثیر بسزایی دارند. عوامل زیادی مانند دود ماشین ها، آلودگی هوا، باران و… می توانند نمای بیرونی ساختمان را تیره و تار کنند و زیبایی آن را از بین ببرند. به کمک نماشویی ساختمان آن به روز اول باز خواهند گشت.

همچنین نمای ساختمان در اداره­جات و محل کار شما تاثیرگذار خواهد بود. اگر ساختمان نمای مرتبی داشته باشد میتواند به شما کمک کند تا تاثیر خوبی را روی مشتریانتان بگذارید و شما را یک شرکت معتبر، حرفه ای و خوش برخورد جلوه دهد.

Building facades

برعکس یک نمای کثیف و نادیده گرفته شده برای تمیزی آن، می تواند شهرت و کسب کار شما تاثیر منفی بگذارد و به صورت بالقوه مشتریان و یا حتی کارمندان شما را از محیط دور می کند و این نیز باعث کاهش پیشرفت سازمان یا شرکت شما خواهد شد.

انواع مختلف نمای ساختمان

انواع ساختمان­ها وجود دارند که هر کدام برای شستشو با چالش­هایی از نظر نگهداری اصل نما، همراه هستند به عنوان مثال:

 • نمای بتنی: نمای بتنی معمولاً اگر در معرض رطوبت قرار گیرد آسیب میبیند و در نهایت کیفیت نما کاهش پیدا می کند. این مشکل را می توان با پوشش دادن، آبگریز کردن یا رنگ آمیزی آن حل کرد.

 

 • نماهای شیشه ای: این نماها به دلایل مختلف می تواند روی سطح آن­ها دچار خراشیدگی شوند و همچنین ممکن است در هنگام شستشو با آب که برای تمیزی آن استفاده می کنیم باعث لکه های بیشتر و کدری شیشه گردد. از همین حیث برای جلوگیری از بروز این مشکل باید به صورت مرتب شیشه را تمیز کنید و کثیفی آن را از بین ببرید.

 

 • نماهای سنگی: این نماها بادوام و در برابر دمای شدید و آتش مقاوم هستند و نگهداری از آن­ها نیز بسیار آسان است. شما می توانید با تمیز کردن منظم این نما از آسیب رسانی به بافت آن جلوگیری کنید.

 

 • نماهای فلزی: نماهای فلزی در برابر آب، آسیب پذیر نیستند زیرا نه پوسیده می شوند و نه ترک می خورند و نه کپک زده می شوند. با این حال، این نما مستعد زنگ زدگی و تغییر رنگ هستند، بخصوص اگر به درستی نصب و تکمیل نشده باشند.

 

 • نماهای چوبی: نماهای چوبی نیز به نگهداری منظم نیاز دارند. به ویژه به این دلیل که مورد حمله موریانه­ها و حشرات قرار می گیرند. شما باید سالانه آنها را با مواد شیمیایی سم زدایی کنید تا در شرایط خوبی نگهداری شوند.

انواع نماشویی ساختمان

نماشویی ساختمان به معنی شستن نما ساختمان موردنظرمان می باشد و این کار با نام هایی مانند راپل یا راپل کار در ارتفاع شناخته شده است. این شغل یکی از پرخطرترین شغل­های دنیا محسوب می شود زیرا کار آن­ها تمیز کردن نما در ارتفاعات بسیار بالاست.

به طور قطع می دانید شستشوی نما با استفاده از دستگاه های واترجب، سندبلاست و … انجام می شود. بعد از آن ساختمان باید توسط متخصصان مورد بررسی قرار گیرد تا تشخیص دهند برای این کار کدام روش مناسب تر است. در این بخش به بررسی سه نوع نماشویی ساختمان پرداخته ایم:

نماشویی ساختمان با استفاده از داربست

 • در این قسمت برای تمیز کردن و شستن نما باید توسط تیم خبره و زبده داربست بر روی ساختمان نصب شود و بعد از اطمینان از ایمنی آن محل، فرایند کار خود را شروع گردد. این روش یکی از روش­های منسوخ شده در این کار به حساب می آید.

نماشویی ساختمان بدون داربست یا با طناب

 • هنگامی که ما برای نماشویی ساختمان از داربست استفاده می کردیم این عمل باعث زشت شدن نمای ساختمان برای مدتی می شود اما از طرفی این کار بسیار پر هزینه و چالش بر انگیز است، برای همین متخصصان از روش دیگری که به نماشویی بدون داربست معروف است، استفاده می کنند.

در این روش فرد با استفاده از یک طناب که معروف به نماشویی راپل است، در ارتفاع شروع به کار می کند و یکی از پر کاربردترین روش­ها برای نماشویی ساختمان­ها می باشد.

Building show

نماشویی با استفاده از کمربند محافظ

 • ایمنی در کارهای پر خطر یکی از اساسی ترین کارها برای شروع آن می باشد. در این روش شما برای اطمینان از امنیت خود از یک کمربند محافظ، برای حفاظت از سقوط استفاده می کنید و با خیال راحت نماشویی ساختمان را انجام خواهید داد.

Protective belt

پیچ و رولپلاک ساختمان

یکی از موارد دیگر که می تواند در زیبایی ساختمان­ها موثر باشد و از ریز نما جلوگیری کند استفاده از پیچ رولپلاک نما ساختمان ­ها است. این کار بیشتر برای تثبیت سنگ نما استفاده شده شما در داخل نما استفاده می شود و به دلیل این که ظاهر بدی به ساختمان نمی دهد و به صورت مخفی است بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و از محبوبیت خاصی در بین کاربران برخوردار است.

روش­های متداول خدمات نماشویی ساختمان

روش های بسیاری برای نماشویی ساختمان وجود دارد. با این وجود شما حق دارید که نگران انجام این کار  باشید. روش انتخاب شده نباید به نمای ساختمان آسیب برساند و از طرفی کاملا بیخطر باشد.

کارکنان حرفه ای برای شستشوی نما از روش های زیر برای نظافت و نگهداری نمای ساختمان استفاده می کنند:

 

 • خیساندن آب

در این روش با جریان آب ثابت کثیفی­های ساختمان شل می شود و بعد از آن می توانیم با جریان آب ثابت کثیفی را بشوریم و بعد با استفاده از برس قسمت کثیف را تمیز کنیم یا با آب 400 psi شستشو دهیم. این روش اغلب برای آجرهای لعاب سنگ آهکی استفاده می شود.

 

 • شستشوی تحت فشار آب

کثیفی ها هر بار یک اینچ با آب تحت فشار شسته می شوند. شستشوی تحت فشار برای سنگ تراشی و همچنین نماهای سنگی و بتنی ایده آل است. این روش به طور موثری لکه های آلی و جوی را از بین می برد.

 

 • تمیز کردن با مواد شیمیایی

در نماشویی ساختمان می توانیم با استفاده از داربست یا شستشوی بدون داربست و یا با طناب برای از بین بردن لکه ها از محصولات شیمیایی مثل مانند پاک کننده های اسیدی، حلال های آلی، پاک کننده های قلیایی و شوینده های بدون کف و … استفاده کنیم و لکه های را از بین ببریم.

 

 • تمیز کردن توسط ساینده

در تمیز کردن لکه ها و کثیفی­ها به روش سایش نواحی بیرونی زیرلایه هایی که لکه دار شده اند به طور کامل حذف می شوند. این روش برای سنگ تراشی و همچنین نماهای بتنی و سنگی ایده آل است.

 

اینکه نمای تمیز ساختمان آن را چشم نواز و دلنشین جلوه میدهد، کاملا غیرقابل انکار است و حتی میتواند در کسب و کار شما هم تاثیرگذار باشد.

بنابراین اگر میخواهید با ظاهر بیرونی زیبا مشتریان یا حتی رهگذران را تحت تاثیر قرار دهید، بهتر است دستی به نمای ساختمان بکشید تا از آلودگی ها، لکه ها و کثیفی ها پاک شوند.