سیمان نسوز یا پر آلومین

سیمان نسوز یا پر آلومین

در سیمان نسوز که سیمان پرآلومین نیز نامیده می شود, ترکیبات آهک آلومینا جزء اصلی آن محسوب می شود. این سیمان از نظر ترکیبات شیمیایی شامل ترکیبی از اکسید کلسیم با اکسید سیلیسیوم, اکسید آلومینیوم, اکسید آهن و … می باشد. سیمان نسوز در صورت ترکیب با آب و مجاورت با هوا سخت شده و مقاومت آن بالا می رود.

سیمان نسوز یا پر آلومین

دلیل این امر آلومینو سیلیکات کلسیم موجود در این ماده است که بعد از ترکیب با آب هیدرات های آلومینات کلسیم ایجاد می کند و قابلیت سخت شدگی سیمان را تقویت می کند. سیمان نسوز به مقدار خیلی کم به چسباننده هایی مانند سیمان پرتلند اضافه می شود تا سرعت گیرش آن را بالا ببرد. رنگ این سیمان از اکسید آهن موجود در آن ناشی می شود.

اگر مقدار اکسید آهن سیمان بالا باشد رنگ آن قهوه ای تا خاکستری تیره است و اگر مقدار آن کم باشد رنگ سیمان از قهوه ای تا تا خاکستری روشن می باشد.

 

کاربردهای سیمان نسوز

با توجه به ویژگی ها و مزیت های سیمان نسوز، کارایی آن بسیار متنوع است. برای مثال به دلیل وجود خاصیت ترمودینامیکی باعث شده تا خاصیت چسبندگی عالی داشته باشد و برای استحکام آجرها استفاده شود. سایر کاربردهای سیمان نسوز عبارت اند از:

  • ساخت انواع دودکش ها
  • پیش گرم کردن و خشک کردن کوره های سیمان
  • ساخت کف و دیواره کوره
  • ساخت کوره های تناوبی و تونلی
  • تجهیزات زباله نسوز

 

 

سیمان نسوز یا پر آلومین

سیمان نسوز دارای ویژگی های زیر می باشد:
• مدت زمان گیرش این سیمان مانند سیمان پرتلند معمولی است اما زودتر سخت می شود.

• بتن سیمان نسوز مقاومت مکانیکی خود را در درجه حرارت های بالا حفظ می کند و در برابر شوک حرارتی مقاوم است.

• سیمان نسوز مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد خورنده از قبیل آب های اسیدی و سولفاته و آب دریا دارد.

• بتنی که از سیمان نسوز ساخته می شود استحکام بسیار بالایی در برابر سایش و ضربه دارد, به همین دلیل از آن برای کفپوش سالن های صنعتی استفاده می شود.

 

مراحل تولید سیمان نسوز

برای تولید سیمان نسوز ابتدا سنگ آهک با میزان مساوی بوکسیت ترکیب می شود. در مرحله بعدی موادی که دارای آهن و سیلیس هستند اضافه کرده و مخلوطی که به دست می آید را در کوره و در حرارت قرار می دهند.

پس از اینکه مواد اولیه توسط حرارت ذوب شد، از کوره خارج کرده و در سینی ریخته و سرد می شود. این مواد در زمان سرد شدن شبیه به ورقه های شیشه ای هستند که وارد دستگاه خردکن شده و یه قطعات کوچکی به نام کلینکر تبدیل میشوند. در نهایت کلینکر به آسیاب رفته و به پودر تبدیل می شود. نتیجه این فرآیند تولید سیمان پرآلومین است که رنگی تیره دارد.

 

بتن نسوز

از سیمان نسوز بتنی ساخته می شود که باتوجه به نوع سنگدانه های بتن و ترکیب سیمان خاصیت ضد حریق را دارد. سیمان نسوز در زمان سخت شدن هیدروکسید کلسیم ایجاد نمی کند و همین امر سبب شده تا 1900 درجه سانتی گراد از خود مقاومت نشان دهد.

اگر بتن در دمای پایین استفاده شود میزان سیمان نسوز به کار رفته تقریبا زیاد است. حدود 30 درصد وزن است. اگر بتن برای درجه حرارت بالا استفاده شود میزان سیمان کمتر و حدود 10 درصد است.

 

در پایان

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که یکی از مسائل مهم در ساخت و ساز موفق شناخت کافی مصالح است. هرچقدر آگاهی از مصالح بیشتر باشد، یک ساخت و ساز موفق را تجربه خواهید کرد.

——————-

مطالب مرتبط:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.