روش اندود کاری

روش اندود کاری

اندود کاری

اندودکاری به عملیاتی گفته میشود که طی آن سطح یا نمای ساختمان به وسیله مصالح ساختمانی پوشانده میشود. اندودکاری عموما در دو قشر آستر و رویه اجرا میشود. قشر آستر برای درست کردن سطح صاف و تنظیم شیب ها درست کردن میشود. برای اینکار در اول میبایست سطح مورد پیشنهاد را شمشه گیری یا کروم بندی نمود. در ادامه میتوان سطح را با ملات مورد پیشنهاد اندود کرد. قشر رویه در واقع برای تزیین سطوح بکار می رود و با استفاده از مصالح مختلفی اجرا میگردد. انواع گچ بری ها و رنگ آمیزی نما در قشر رویه انجام میشود.
برای اجرای نمای سیمانی، قبل از هر کاری میبایست سطحی متناسب طرح مورد پیشنهاد درست کردن شود. اینکار به طور معمول با شاسی کشی های فلزی به یاری توری رابیتس انجام میشود. در این روش، پس از اجرای جوشکاری و بستن رابیتس، روی توری ها را با ملات خمیری تشکیل شده از سیمان و پودر سنگ پوشش می بدهند تا بستر متناسب برای چسبیدن ملات ماسه سیمان آماده شود.

روش اندود کاری
پس از اجرای طرح اولیه، برای درست کردن یک سطح صاف از کروم بندی های ارتفاعی و طولی استفاده میشود. کیفیت ملات مورد استفاده در این مرحله زیاد مهم میباشد، زیرا در گونه استفاده از سیمان کم یا بی کیفیت یا استفاده از ماسه با دانه بندی نامناسب، احتمال دارد ملات از سطح دیوار جدا شود. حدفاصل بین کروم ها با ملات ماسه سیمان پر میشود تا زیرسازی اولیه جهت اجرای اندود سیمانی انجام شود.
برای بالا بردن میزان چسبندگی ملات سیمانی نظر میشود سطح ذیل سیمان کاری پیش از اجرا مرطوب گردد. در ضمن میبایست بعد از انتها سیمان کاری، عمل آوری سیمان انجام شود. این یعنی سطح سیمان را به مدت ۴ تا ۷ روز و روزانه ۳ تا ۴ بار آب داده شود تا سیمان ترک نخورد و مقاومت خوبی کسب بکند.
پس از اینکه لایه زیرین (آستر سیمانی) کامل شد، لایه رویه میبایست اجرا شود. لایه رویه می تواند رنگ ها و مصالح متنوعی داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.