راپل

در گذشته بالابرها، جرثقیل، داربست و … انواع تجهیزاتی بودند که در ارتفاعات و ساختمان ها بکار میرفت. اما در سال های اخیر فرایندی به نام راپل برای انجام فعالیت های ساختمانی مانند نماشویی ساختمان، سیمانکاری و … شکل گرفته است.

راپل کار ساختمان

در راپل کاری نیازی به بستن داربست یا تجهیزات پیشرفته نیست و تنها با یک طناب با ایمنی کامل میتوان تمامی فرآیندهای مربوط به ساختمان را انجام داد.

شاید در ذهنتان سوال باشد که راپل چیست و چه کاربردهایی دارد؟ در ادامه تمامی موارد مربوط به این تخصص حرفه‌ای را با هم بررسی خواهیم نمود.

راپل چیست؟

فرآیندهای مربوط به ساختمان اغلب شامل ساخت و ساز، نصب، تعویض، جایگذاری، شست و شو و … است که برای انجام آنها اغلب از جرثقیل، بالابر، داربست و … استفاده می شد. علاوه بر اینها در برخی موارد نیاز به تجهیزات بیشتری بود که حمل و نقل آنها به ساختمان های مرتفع چندان آسان نبود.

امروزه راپل جایگزین روش های قبلی شده و در بسیاری از فعالیت ها استفاده می شود. راپل طنابی با تجهیزات ایمنی است که یک فرد متخصص توسط آن در ارتفاعات ساختمان به انجام کار میپردازد. مانند شست و شو، تعمیرات، نصب و … .

با وجود این برخی هنوز هم قدرت راپل را قبول ندارند و برای کار در ارتفاعات از تجهیزات سنتی استفاده می کنند. بااین حال قبل از هر چیز باید ابتدا با کاربرد و ویژگی های راپل آشنا شوید.

راپل چه کاربردی دارد؟

افرادی مانند کوهنوردان، سنگ نوردان، غارنوردان و … با راپل آشنایی کامل دارند. اما دلیل استفاده از طناب چیست؟ راپل در موارد گوناگون و خاص ممکن است بهترین انتخاب باشد. مانند آتش نشانان برای عملیات امداد و نجات از تجهیزات راپل استفاده می کنند. زمانی که وقت برای استفاده از تجهیزاتی مانند داربست و جرثقیل نیست.

با گذشت زمان و شناخت افراد از راپل استفاده از ان ترویج پیدا کرد و شکل مجهزتری به خود گرفت. راپل نقش کلیدی در بسیاری از کارها دارد. گره های مختلف، طاب های محکم و کابین ها از جمله ابزارهای مهم راپل هستند.

کدام افراد از راپل استفاده می کنند؟

راپل کلمه ای فرانسوی دارد و در لغت به معنی بازیابی است. در زبان انگلیسی به راپل «Abseiling» گفته می شود که به معنی «پایین آمدن با طناب» است. تا اینجا حتما متوجه شده اید که کلیه این فرایند مربوط به ساخت و ساز بالا و پایین رفتن معماران، کارگران یا بنایان نیست بلکه سایر ورزشکاران مانند کوهنوردان با آن سروکار دارند و برای صعود از این روش استفاده می کنند.

گروه های امداد و نجات نیز با چنین روش هایی آشنایی دارند و برای نجات افراد استفاده می کنند. آتش نشان ها نیز برای مهار آتش و نجات جان افراد در ساختمان هایی که غیرقابل دسترس هستند از راپل استفاده می کنند. با توجه به بررسی ها نشان می دهند که راپل مزیت های فراوانی داشته و در موقعیت های مختلفی کارایی بالایی از خود نشان داده‌اند.

راپل کار امدادگر

تخصص در کار با طناب

کار کردن با راپل حرفه‌ای کاملا تخصصی است و هر فردی از انجام آن بر نخواهد آمد. افرادی که در حوزه ساخت و ساز و ساختمان فعالیت دارند پس از گذشت سال‌ها تجربه و تخصص کار با راپل را به دست می آورند.

در واقع مهمترین بخش این است که بتوانند موقعیت خود را با فضاهای مرتفع تطبیق دهند. در غیر اینصورت نمیتوانند از پس انجام آن برآیند. ضمن اینکه در صورت عدم تسلط امکان سقوط را چند برابر می کنند.

چگونه از راپل استفاده میشود؟

در هنگام استفاده از راپل، طناب توسط تیم متخصص به بالای پشت و بام برده می شود و گره زدن برای شروع کار آغاز خواهد شد. در فرایندی مانند پیچ و رولپلاک ساختمان میتوان از راپل استفاده کرد. در این حالت از پیچ های مناسب برای کار استفاده می شود.

برای اینکه بدانید کاربرد راپل چیست باید با تمامی ویژگی های آن آشنا شوید. امروزه یک راپل کار دایره بسیار قدرتمندی دارد و در فضاهای مختلفی میتواند شروع به کار کند. با این روش بسیاری از مشکلات ساخت و کار برطرف شده و همچنین میتوان با ایمنی سازی سلامت جان افراد را تامین کرد.

تکنیک های مهم در کار کردن با طناب

شغل راپل کاری با رعایت تمامی ایمنی ها باز هم بسیار خطر آفرین است و تنها با یک سهل انگاری ممکن است فرد جان خود را از دست دهد. از همین رو فرد برای حرفه‌ای شدن نیاز به تجربه و آموزش دارد و هر روز باید بر آموزش خود بیفزاید.

مسلما مدیران از افراد انتظار ندارند که در همان روزهای اولیه بتوانند بهترین عکس المعل را از خود نشان دهند و تکنیک های مربوط به راپل کاری را بیاموزند. اما با تمرین و تکرار رفته رفته این تجربه و آموزش به مراتب کامل تر خواهد شد.

مهمترین تکنیک هایی که در کار با طناب باید بدانید این است که چگونه با طناب حرکت کنید؟ چگونه با طناب از ساختمان بالا بروید؟ چگونه با طناب از ساختمان پایین بیایید؟

مزایای کار با طناب در ارتفاع

به کمک راپل میتوان بسیاری از فعالیت های در ارتفاع را در مدت زمان کوتاهی به اتمام رساند. همچنین بالاترین دقت را در حین کار داشت. در گذشته اغلب از داربست برای انجام این فعالیت ها استفاده میشد که تا مدت های زیادی بهترین روش برای انجام ساخت و سازهای ساختمانی بود.

راپل کار ساختمان

اما زمانی که ساختمان ها با رشد عمودی بیش از اندازه مواجه شدند، استفاده از داربست چندان گزینه خوبی نبود. همچنین بستن داربست در ابعاد زیاد نیاز به هزینه زیادی داشت. در پایان نیز امنیت افراد بسیار اهمیت داشت زیرا باید به نقاط ارتفاعی ساختمان میرفتند تا مستقر شده و فعالیت کنند که این امکان در داربست فراهم نبود.

افراد زیادی به دلیل غفلت از داربست دچار سقوط می شدند و جان خود را از دست میدادند یا اینکه دچار آسیب های شدید شده و دیگر قادر به کار کردن نبودند. به حدی که سقوط از داربست‌ها در اسخت و سازهای مختلف کاملا طبیعی بود.

طناب راپل به تمامی این مشکلات خاتمه دارد و به نوعی حلال مشکلات زیادی شد. این طناب ها ابتدا در دسترس گروه خاصی بود مانند امدادگران، آتش نشان ها و ورزشکان. اما به مرور زمان راه خود را برای ورود به صنعت ساخت و ساز نیز پیدا کرد.

در پایان

راپل دید کاملی از نما را به راپل کار میدهد که در داربست چنین امکانی برای افراد وجود ندارد. بنابراین بسیاری از خطاها و مشکلات با این روش رفع شد. کار با راپل کاملا متفاوت است و دوباره کاری و سردرگمی ندارد. راپل کار با درک مزایای راپل میتواند امنیت بیشتری در حین کار داشته و زمان کار را نیز کاهش دهد.