راپل کار کیست؟

راپل کار کیست؟

به فردی که کار در در ارتفاع با طناب را انجام می دهد راپل کار میگیوند. این افراد توانایی فرود آمدن از یک ارتفاع معین و عبورهای عرضی را دارند. در سال های گذشته راپل در فرود های صخره ای گونه میگرفت. ولی به تدریج و با آگاهی پیدا نمودن از این حیطه متوجه شدند که این رشته میتواند در کارهای ساختمانی به خوبی مورد استفاده قرار بگیرد .یکی از مزایای استفاده از راپل کاران در ساختمان سازی و نمای ساختمان عدم نیاز به نصب داربست میباشد. عدم نصب داربست میتواند موجب کاهش قیمت و صرفه جویی در وقت شود.

مزیت های راپل کاران

راپل کاران در ارتفاع به وسیله پاهایشان جابجا می شوند و برای مدت زیادی میتوانند به طور معلق در هوا کار کنند. کار در ارتفاع با طناب دارای مزیت هایی میباشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم :

امنیت

شادی در نگاه ابتدا شغل رپل برای شما شغلی زیاد خطرناک جلوه بکند و باعث شود که اصلا به آن فکر نکنید. شاید تصور کنید که راپل کاران از امنیت جانی برخوردار نیستند. جالب میباشد که به شما بگوییم شغل راپل یکی از ایمن ترین شغل ها در جهان محسوب می شود. زیرا در حین کار با انواع طناب ها خود را محکم میبندند.

قیمت کمتر

همنطور که در بالا اشاره کردیم، استفاده از راپل کاران در کارهایی همچون ساختمان سازی باعث صرفه جویی در قیمت می شود. زیرا در هنگام استفاده از رپل کار نیازی به نصب داربست نیست.

صرفه جویی در وقت

راپل کاران میتوانند سرعت انجام کار را زیاد شدن بدهند. این سرعت به دلیل انعطاف بالای آن ها در انجام امور ست. زیرا اگر بخواهند بر روی داربست کار کنند برای آن ها درست کردن محدودیت می شود و نمیتوانند به راحتی کار را قبل ببرند.
دسترسی به مناطق دشوار
یکی دیگر از مزایای راپل کاران این میباشد که به پایان نقاط دشوار به راحتی دسترسی دارند. این مزیت در کار با داربست امکان پذیر نیست.
راپل کار کیست؟

طناب مخصوص راپل کاران

طناب هایی که راپل کاران از آن استفاده می کنند طناب های استاتیک نام دارند، که قطر آن ها بین 9 تا 12 میلیمتر است. این طناب ها متناسب برای خدماتی همچون ( نما شویی، پیچ و رولپلاک , دره نوردی و غار نوردی ) هستند. این طناب ها خاصیت کشسانی ندارند و در حین کار میتوانند امنیت راپل کار را تضمین کنند. ویژگی دیگر طناب های راپل این میباشد که در برابر رطوبت و اصطکاک ازمقاومت بالایی برخوردارند.
نحوه مراقبت از طناب به وسیله راپل کاران
راپل کاران در نحوه نگهداری از طناب میبایست نکته ها ذیل را رعایت کنند تا طناب در حین کار دچار آسیب و یا پارگی نشود.

حلقه نمودن اضافه طناب

اگر طناب بلند میباشد میبایست مقدار اضافه آن را در مقصد حلقه نمایید تا در ذیل دست و پا نباشد. زیرا امکان دارد پای راپل کار به آن گیر بکند و در حین کار دچار آسیب شود و جان او به خطر بیفتد.
عدم استفاده از طناب های فرسوده
از استفاده از طناب های فرسوده و زخمی اجتناب نمایید. اگر راپل کاران به این مورد توجه نکنند و از طناب هایی استفاده کنند که دارای فرسایش و خوردگی است، امکان دارد در حین کار دچار پارگی شوند و این مساله سقوط راپل کار از ارتفاع را در پی خواهد داشت.

باز نمودن پیچ طناب

پیش از نصب طناب میبایست پایان پیچ های آن را باز نمایید. زیرا وجود پیچ در طناب باعث آزار در حین کار نمودن و کاهش امنیت خواهد شد.

شستن طناب بعد از اتمام کار

بعد از اتمام کار میبایست طناب به وسیله آب و شوینده به خوبی تمیز شود تا پایان آلودگی ها از سطح آن برطرف شوند. وجود هر گونه ماده ای روغنی باعث می شود که در کار بعدی نتوانید به خوبی کمترل طناب را در دست بگیرید.

وسایل مورد نیاز راپل کاران

  • کارابین

کارابین یکی از اتصالات مهم برای راپل کاران محسوب می شود که دارای تنوع بالایی هم هستند. این تنوع کارآیی آن ها را هم مشخص می کند. به طور مثال کارابین هایی برای نماشویی ساختمان وجود دارند که نوع آن ها با کارابین های غارنوردی متفاوت میباشد. کارابین ها به دلیل درست کردن امنیت راپل کار دارای خاصیت کشسانی نیستند.

  • هشتی

هشتی وسیله ای میباشد که حلقه بزرگ آن را داخل کارابین می اندازند و از کمر داخل حلقه بزرگ شده و طناب را بر روی حلقه کوچک می اندازند.

  • چکش

چکشی که راپل کاران از آن استفاده می کنند وزنی بین 250 تا 300 گرم دارد که دارای سر پهنی هم میباشد. این چکش دارای بدنه پلاستیکی برای عدم انتقال ضربه به دست راپل کار است.

  • رول و مته رول

راپل کاران به وسیله رول و مته رول میتوانند در محلی مشخص کارگاه درست کردن کنند. این کارگاه نبایستی در محلی درست کردن شوند که دارای پوسیدگی میباشد. در غیر این گونه به وسیله چکشی که همیشه به همراه دارند میتوانند محل پوسیده را بتراشند و بعدا اقدام به درست کردن کارگاه کنند.

  • میخ

میخ ها از نوع فولادی هستند که هر کدام هم دارای سوراخ هایی میباشد. این میخ ها برای برقراری کارگاه و راپل کار مورد استفاده قرار میگیرند.

  • هارنس و صندلی

هارنس و صندلی میتواند از راپل کار در برابر سقوط های احتمالی محافظت بکند. هارنس و صندلی دو مجموعه به هم پیوسته هستند که از تسمه های نایلونی ساخته می شوند.

—————————————————

مطالب مرتبط:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.