دسترسی با طناب چیست؟

دسترسی با طناب چیست؟

از مزایای دسترسی با طناب ایمنی بالا، سرعت بالای دسترسی، عدم نیاز به ماشین آلات سنگین
دسترسی با طناب چیست؟
همگام با پيشرفت علم و توانايى دنياى مهندسى در ساخت سازه هاى مرتفع، خلاء بزرگى تحت عنوان تامين ايمنى در ارتفاع ايجاد گرديد. در سال ١٩٧٨ ميلادى تامين ايمنى نیرو هايى كه در مناطق مرتفع كار مى كنند به عنوان يك نياز اساسى در شركت هاى بزرگ نفتى، مخابراتى، ساختمانى، راه سازى و غيره مطرح گرديد. در اين راستا طى نشستها و جلسات مختلف بين شركت ها و كميسيون قوانين ايمنى و سلامت كارى (HSE) و همچنين تحقيقات بسيار حول محور شناخت منشاء خطرات كار در ارتفاع، شيوه هاى پيشگيرى، مديريت و مقابله با خطرات، تكنيك ها و تجهيزات مورد نياز، نيازهاى كارى در ارتفاع و رسيدن به هدف (درصد خطر صفر) روش كار صنعتى با طناب به عنوان بهترين روش كارى كه علاوه بر تأمين ايمنى كامل، كليه نيازهاى كار در ارتفاع را پوشش ميداد، معرفى گرديد و ماحصل اين سعی ها منجر به تشكيل يك اتحاديه بين المللى با عنوان اتحاديه تجارى كار صنعتى با طناب IRATA گرديد.

دسترسی با طناب چیست؟

سيستم دسترسى با طناب بصورت فراگير مشكلات كار در ارتفاع را درعلم مهندسى و سازه هاى بلند بر طرف مى كند. اين روش در سال ١٩٨٠ بوسیله چندين شركت بزرگ نفتى و با استفاده از تكنيك هاى اوليه كوهنوردى و غارنوردى پايه گزارى شد، به مرور وقت و پيشرفت اين رشته، تكنيك ها، تجهيزات، و كليه استانداردهاى اين سيستم بر اساس كار در محيط هاى صنعتى طراحى و بهينه شده اند. در اين روش طناب ها به صورتى ايمن و محاسبه شده به نقاط مختلف سازه و به طور موقت متصل شده و تكنيك ها با استفاده از تجهيزات خاص اين سيستم از طناب ها بالا يا پايين رفته و به محل مورد پیشنهاد دسترسى پيدا مى كنند و پس از اجراى فعاليت مورد پیشنهاد در آن محل مجدداً بوسیله طناب ها به محل ايمن منتقل ميشوند، كليه مراحل طبق برنامه ريزى مشخص و پس از ارزيابى خطر بوسیله متخصصان تحت شرايط كنترل شده انجام ميشود.
از مزاياى دسترسى با طناب صنعتى درمقایسه با ساير روشها (داربست، بالا بر، جرثقيل، كلايمر و …) مى توان به مواد ذيل اشاره كرد.
١. ايمنى بسيار بالا
٢. سرعت بالاى دسترسى و كاهش وقت اجراى پروژه
٣. امكان دسترسى به نقاط مرتفع و فضاهاى بسته.
٤. عدم نياز به ماشين آلات سنگين
٥. عدم اشغال فضا (مانند داربست)
٦. عدم آسيب به سازه و ساختمان
٧. هزينه بسيار كم (حداقل ٣٠٪‏ كمتر از ساير روش ها)
امروزه مرجع دسترسى با طناب صنعتى اتحاديه بين المللى ايراتا واقع در كشور انگلستان مى باشد اين اتحاديه داراى ٨٥٠٠ تكنسين آموزش ديده و ٣٧٠ شركت عضو در جهان میباشد قوانين بسيار دقيق و سختگيرانه اتحاديه در مورد مسائل ايمنى، كار و نجات در ارتفاع و سيستم مديريت اتحاديه به روند كارى اعضاء خود باعث شده تا حوادث مربوط به كار در ارتفاع بصورت چشمگيرى كاهش يافته و در سطح جهانى اعتبار و شهرت قابل توجهى را از آن اتحاديه نمايد. همچنين بصورت سالانه يا برگزارى همايش ها و جشنواره هاى بين المللى محلى براى تبادل اطلاعات و آخرين تكنيك هاى ايمنى كار ونجات مى باشد.
سیستم بین المللی دسترسی با طناب ابداع شده بوسیله اتحادیه ایراتا روشی میباشد ایمن برای کار در ارتفاع که در آن برای دستیابی و استفرار در جا کاری از طناب و تجهیزات مربوطه استفاده میگردد.
ایمنی و سرعت مزیت های اصلی سیستم دسترسی با طناب می باشند که امکان دستیابی به مکان های دشوار و انجام کار را با حداقل تداخل با سایر کارها فراهم می سازد. مزیت مهم دیگر این سیستم کاهش نسبت میزان خطرات بوجود آمده در مقایسه با سایر روشها میباشد. کاهش قیمت ها و عدم تخریب محیط زیست از دیگر مزایای سیستم های دسترسی با طناب می باشند.

دسترسی با طناب چیست؟

دسترسی با طناب در چه جاهایی کاربرد دارد؟
در اول سیستم های دسترسی با طناب برای صنعت نفت ابداع گردید. اما به سرعت در سایر صنایع جایگاه ویژه ای یافت. امروزه در بسیاری از پروژه های شهری، ساخت ساختمان ها و سازه های منحصر به فرد صنعتی و زیست محیطی از سیستم های دسترسی با طناب استفاده میشود.
دسترسی با طناب و کار در ارتفاع در لغت خطر و عدم ایمنی در کار را در ذهــن تــداعــی میکـنـد ، ولی در واقعیت اگر از سامانه های ایمنی آیین نامه بین المللی کاردرارتفاع و روش دسترسی با طناب برای حـضـور و کار در ارتفاع استفاده شود ، ایمن ترین روشی که انسان تا کنون برای کاردرارتفاع به کار گرفته میباشد را مدنظر قرار داده ایم. در واقع با سیستم دسترسی با طناب ، ایمنی بخش جدانشدنی کار در ارتفاع می باشد ، این یک واقعیت میباشد که آمار ها و سابقه کار در ارتفاع درسالیان گذشته در دنیا بیان می کند .
تمامی پروژه های کار درارتفاع که از این روش و از پرسنل آموزش دیده ایراتا استفاده کرده اند، از ایمنی زیاد بالا ، سرعت در کار و به صرفه بودن قیمت کار بهره مند گشته اند. به جرات می توان گفت تمامی خدمات کار در ارتفاع با نظام ایراتا و سیستم دسترسی با طناب امکان پذیر و عملی میباشند و کار درارتفاع را در دنیای امروز به یکی از مشاغل تخصصی، ایمن و دقیق تبدیل کرده میباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.